ARÇELİK/ Robot ile Süpürme işlemini Sanal Gerçeklik Deneyimi ile Oyunlaştırma

Artırılmış ve sanal gerçeklik gibi görsel teknolojiler robotlar ile de etkileşimli hale getirilmekte.

Arçelik tarafından geliştirilen bir ev aleti olan minik robot aslında süpürge işlevi görüyor. Üzerine yerleştirdiğimiz kamera sayesinde gerçek ortamdan görüntüler alıyor ve bu görüntüler sanal ortama aktarılabiliyor.

CDMVision tarafından geliştirilen, Artırılmış Gerçeklik uygulaması ile kullanıcılar, gelen canlı görüntüleri mobil cihazda görüntüleyerek robotu yönlendirebiliyor ve çöpleri süpürme işlemini oyunlaştırarak eğlenceli bir hale dönüştürmüş oluyor.

Bu proje Arçelik’in Garage lansmanında da yerini almış oldu.

Detaylı bilgi: https://goo.gl/aZLx76

HAVELSAN / Komuta ve Kontrol Sistemi

Artırılmış Gerçeklik teknolojileri gelecekteki Savunma Yönetim Sistemlerini şekillendiriyor.

Havelsan için çoklu kullanıcı komut ve kontrol uygulamalarını destekleyen AR tabanlı bir platform oluşturuldu. Bu platformun özel çözümleriyle savunma sektörüne yönelik konsept ve geliştirmeler yapıldı.

Türk Telekom 4.5g Lansman VR

Türk Telekom’un 4.5g Lansmanında, İstanbul Formula1 pistinde yapılan açılışta davetlilere VR (Sanal Gerçeklik) gözlükleri ile dijital deneyim fırsatı sunuldu.

100 katılımcının tümü aynı anı ve aynı görüntüleri, dijital olarak senkronize bir şekilde deneyimlemiş oldu.

CDMVision çoklu kullanıcı deneyimleri ile sanal ortamda, tüm katılımcılar Türk Telekom CEO’sunu görüntüledi ve konuşmasını dinleyebildi. Sanal deneyim sonrası gözlüklerin çıkması ile beraber, CEO sahnede ki yerinde, davetlilerin karşısında, gerçek haliyle çıktı ve tam anlamıyla dijital deneyimin gerçeğe taşınması sürprizini yaşatmış oldu.

Video: Youtube

Antalya Expo 2016 Artırılmış Gerçeklik Deneyimi

Geliştirilen Artırılmış Gerçeklik uygulaması, mobil cihazlar ile kolaylıkla deneyimlenebilen dijital görsellerin gerçek ortamda incelenebilme fırsatını sunmuştur.

Bu uygulama ile kullanıcı, Türkiye’de yetişen endemik bitkilerin büyüme animasyonlarını ve çeşitli hayvanların animasyonlarını, kullanılan mobil cihazlar ile reel ortamda birebir görsel olarak deneyimleme fırsatı yakalamıştır.

Antalya EXPO Sanal Gerçeklik Deneyimi

Çoklu kullanıcı deneyimlerine yönelik geliştirmeler ön plana çıkmaktadır.

Sanal Gerçeklik uygulamasının aynı anda, üç farklı lokasyonda ve otuzar kişilik gruplar halinde tecrübe edilmesi dijital deneyimi ileri seviyelere taşımış oluyor.

Bu geliştirmenin bir örneği ile, Antalya EXPO da 30 kullanıcı VR gözlükler aracılığıyla, aynı anı dijital ortamda yaşayarak deneyimleme fırsatı yakaladı.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44